Oare, Tu, Dumnezeule din Cerul Înalt, ne mai vezi?
Aceasta a fost întrebarea care s-a ridicat ca un strigăt disperat al unei inimi îndurerate de mamă, către tronul lui Dumnezeu. Dar nici merii, nici cireşii, nici prunul şi nici chiar nucul sub ale cărui crengi mă adăpostesc în acest loc al părtăşiei sfinte, nu au adus prin foşnetul lor vreun răspuns de la Dumnzeu. Aşa că am păşit înapoi în casă, cu inima mâhnită şi atât de întristată...
A doua zi însă Dumnzeu mi-a răspuns la întrebare. El mi-a spus:
"Ascultă, fiică, Eu, Dumnezeu din Cerul Înalt, îţi vorbesc!"
Iar felul în care mi-a vorbit şi mi-a mângâiat inima în acea zi a fost ca un semn minunat al dragostei Lui, pentru mine şi casa mea! El, Dumnezeu din Cerul Înalt, a privit în acea zi la starea întristată a roabei Sale şi mi-a răspuns la întrebarea pe care i-am adresat-o în taină.
Ce minunat este Dumnezeu! El ne trimite la tot pasul semne ale dragostei Sale, semne care atestă prezenţa şi dragostea Lui în vieţile noastre! În cartea Iov este scris: Dumnzeu încarcă norii cu aburi şi-i risipeşte scânteietori; Îi face să pară ca o nuia cu care loveşte pământul sau ca un semn al dragostei Lui! (sublinierea îmi aparţine).
În această carte intitulată Semne ale dragostei Sale vreau să vă împărtăşesc momente speciale din viaţa mea trăite cu Dumnzeu în vremuri de bucurie, dar mai ales în vremuri de încercare. Un nor în formă de inimă creionat special pentru mine pe cer de degetul lui Dumnezeu, un înger care mi-a comandat un taxi sau un verset special prin care Dumnezeu a vorbit inimii mele întristate, toate acestea au fost ca nişte semne minunate ale dragostei Sale, trimise direct din Cerul Său Înalt! Iar aceste semne m-au ţinut tare chiar şi atunci când totul în jur se prăbuşea!
Da, Dumnezeu ne trimite la tot pasul semne ale dragostei Sale! Iar prin ele, El ne spune:
Te iubesc cu o iubire veşnică!
Ai incredere în Mine şi în lucrarea pe care o fac în viaţa ta!
Este spre binele tău veşnic!